tytul
Rozmiar: 12972 bajtów
Powrót do strony głównejWzorzec rasyNasze pieskiGaleriaStrony wwwKontaktoksana@pulsar.net.pl

Prawidłowe nazewnictwo według rejestru FCI:
Sznaucer miniaturowy
Zwergschnauzer - niem.
Schnauzer nain - franc.
Miniature schnauzer - ang.
Schnauzer miniatura - hiszp.

Rozmiar: 16727 bajtów

Historia
Przed dwustu laty psom tym przypada rola szczurołapa. W XVIII wieku szczury wędrowne były plagą Europy, gnieździły się w stajniach znajdujących się prawie na każdej ulicy. Bardzo dobrymi tropicielami okazały się psy. Tak w Niemczech stało się to wyzwanie dla pinczera zwanego stajennym. Odznaczał się odwagą i dużą czujnością, Niewielki wzrost pozwalał swobodnie myszkować po wszystkich zakamarkach w pogoni za gryzoniami. Wizerunki psów w starym typie pinczer-sznaucer możemy spotkać na płótnach dawnych malarzy - Łukasza Cranacha Starszego, Jana Bruegla, Rembrandta. W kynologii historia sznaucerów rozpoczęła się w 1836 roku, gdy dr Ludwik Reichenbach dokonał pierwszego podziału pinczerów na gładkowłose i szorstkowłose. Sznaucer miniaturowy pochodzi od małych psów o szorstkim owłosieniu. Początkowo sznaucery miniaturowe i affenpinczery traktowane były jako jedna rasa. Zarówno sznaucery miniaturowe jak i affenpinczery występowały na wystawach wspólnie. Na wystawie we Frankfurcie w 1899 roku J.Berta znalazł psa o imieniu JOCCO FULDA Liliput. Był to pies żółto-czarny, miniatura sznaucera. Nie miał on jednak znaczenia dla hodowli, ale był początkiem oddzielenia sznaucerów miniaturowych od affenpinczerów. Pierwsza hodowla sznaucerów miniaturowych powstała na początku XIX wieku w Saksonii "Chemnitz-Plauen" Ernesta Stackes'a. Hodowla wywarła ogromny wpływ na rozwój tej rasy. W posiadaniu hodowli była suka PERLE von Chemnitz-Plauen, czarna z żółtymi smugami, która pokryta psem PRINZ von Rheinstein, czarmo-żółtym, dała słynnego psa o imieniu GIFT von Chemnitz-Plauen, czarno-brązowego. W kwestii wyhodowania sznaucera o umaszczeniu pieprz i sól istnieją różne hipotezy. Wyhodowanie sznaucera o takim umaszczeniu jest przepisywane hodowcy H. Weissowi (1898).

Osobowość
Sznaucer miniaturowy - drzemie w nim energia i pewność w siebie i dlatego doskonale spisuje się jako pies stróżujący. Ma silną osobowość i jego pan powinien mieć dość zdecydowany charakter, by umieć wyperswadować swemu pupilowi niektóre pomysły. Nie jest to jednak pies szczególnie uparty i trudny do wychowania. Nieustannie czujny, demonstracyjnie uczuciowy, pełen werwy często lubi poszczekać bez powodu, na co nie można mu pozwalać. Sznaucer odczuwa potrzebę bliskości swego pana i bardzo źle znosi samotność. Nie jest zaborczy ani zazdrosny, ale lubi czynnie uczestniczyć w życiu właściciela i wszędzie mu towarzyszyć. To niezawodny kompan dla dzieci i całej rodziny. Sznaucer może żyć w każdym miejscu. Z równym entuzjazmem zaakceptuję wiejską zagrodę i miejski zgiełk. W stosunku do innych psów potrafi być zadziorny i prowokować konflikty.

Pielęgnacja
Sznaucer wymaga regularnego trymowania (skracanie sierści i jednoczesnego usuwania martwych włosów). Jeżeli się nie dba o ich urodę, zatracają zupełnie swój typowy wygląd. Nowy właściciel psa tej rasy powinien być poinstruowany przez hodowcę, jak prawidłowo pielęgnować sierść sznaucera. Oczywiście zabieg trymowania najsprawniej wykona fachowiec. Skorzystanie z jego usług będzie konieczne przed wystawą. Do codziennej pielęgnacji najpraktyczniejszy jest grzebień metalowy o dość gęstych zębach. Można nim usunąć martwe włosy. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym sznaucer nie pozostawia sierści. Kąpać trzeba tylko w miarę potrzeby w szamponach odpowiednich dla typu i umaszczenia.

Zdrowie
Sznaucer to pies odporny na choroby, cieszący się dobrym zdrowiem i żyjący dość długu (14-15 lat).Ma lekką skłonność do schorzeń skórnych oraz bywają przypadki choroby oczu, zwłaszcza siatkówki.

Sznaucery na świecie
Sznaucery, z korzyścią dla jakości rasy, nie stały się nigdy modne, choć cieszą się ustaloną reputacją Najwięcej zwolenników mają w Niemczech - swym kraju rodzinnym. Podczas drugiej wojny światowej liczba przedstawicieli tej rasy zmniejszyła się. Dopiero lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte stały się okresem ponownego rozwoju rasy. Sznaucer zawędrował do USA i Kanady, stając się tam najpopularniejszym z "terierów" (według terminologii i klasyfikacji amerykańskiej sznaucery miniaturowe są zaliczane do terierów). Wraz z nimi stanowi tam dziś znaczący procent psiej populacji i znajduje się na liście piętnastu najpopularniejszych ras. Biorąc pod uwagę budowę, sierść i sposób wykonywania zabiegów toaletowych, rasa stała się tam zdecydowanie amerykańska. Różnice pomiędzy psami europejskimi i amerykańskimi stale się zwiększają, co być może doprowadzi z czasem do uznania nowej rasy- sznaucer amerykański.

Sznaucery w Polsce
W okresie międzywojennym sznaucery były prawie nieznane, choć rasę opisywała polska literatura kynologiczna. W 1965 roku do Polski przez Panią Elżbietę Chwalibóg były sprowadzone pierwsze sznaucery , pies o imieniu ASMODEUSZ-IRON z Maleho Valu oraz suki ELKE i ELFI von Heidelbronn. Od tego czasu sznaucery zdobywają coraz więcej zwolenników.

KLUB SZNAUCERA przy oddziale Związku Kynologicznego w Poznaniu ul.Św.Marcina 27 60-967 Poznań tel.061/852-27-84, 061/855-74-14


do góry strony

mengo
© Oksana Kmiecik